Darmowa dostawa od 50,00 zł

Weekend w Polskich górach - Babia Góra

2021-06-02
Weekend w Polskich górach - Babia Góra

Babia góra jest najwyższą poza tatrami górą w Polsce. Nazywana przez wielu „Matka Niepogód”, „Kapryśnica” i  „Królowa Beskidów”. Najwyższym punktem masywu jest Diablak na wysokości 1725 m n.p.m. choć podejście może wydawać dość łagodne to potrafi być złudne i zdradliwe.

Babia góra jest najwyższą poza tatrami górą w Polsce. Nazywana przez wielu „Matka Niepogód”, „Kapryśnica” i  „Królowa Beskidów”. Najwyższym punktem masywu jest Diablak na wysokości 1725 m n.p.m. choć podejście może wydawać dość łagodne to potrafi być złudne i zdradliwe.

 

 Atrakcje na Babiej Górze

Największą atrakcją bez wątpienia jest wejście na szczyt na te 1725 m n.p.m. przy dobrej widoczności mamy szansę aby podziwiać panoramę Beskidu Zachodniego i Tatr. W szczytowych partiach Babiej góry mamy do czynienia z naturalnym skalnym rumowiskiem. Na szczycie znajdują się dwa kamienne obeliski, płyta skalna, ołtarz polowy, statuetka Matki Boskiej Królowej Babiej góry, a także kamienny mur postawiony przez turystów w ochronie przed wiatrem.

Planując zejście z Babiej góry warto wybrać szlak czerwony w stronę Przełęczy Krowianki, a okoliczne szczyty dostarczą nam wrażeń widokowych:
- Gówniak (1617 m n.p.m.) – nazwa wzięła się od odchodów krów, które były na nim wypasane.
- Kępa (1521 m n.p.m.)
- Sokolica (1367 m n.p.m.)

W Zawoi czekają na nas ciekawe zabytki takie jak:
- skansen
- centrum górskie „Korona ziemi”
- ośrodek narciarski

Trasy na Babią góre

Parking Przełęcz Krowiarki – Sokolica – Kępa – Babia Góra – Kępa – Sokolica – Parking Przełęcz Krowiarki

Planując dojazd samochodem pod Babią górę autem warto zauważyć, że powyższa trasa rozpoczyna się na parkingu krowiarki i również na niej kończy daje to sporą niezależność od autobusów i innych niedogodności. Na tej trasie mamy możliwość przejścia przez pobliskie szczyty.

Orientacyjny czas: 3:36 h
Długość trasy: 9.2 km
Suma podejść: 721 m
Suma zejść: 721 m

Region: Beskid Żywiecki
Najwyższy punkt:
Babia Góra (Diablak), 1725 m n.p.m.

Zawoja Markowa – Schronisko PTTK Markowe Szczawiny – Babia Góra (Diablak) – Sokolica – Przełęcz Krowiarki

Orientacyjny czas: 4:19 h
Długość trasy: 10,4 km
Suma podejść: 1029 m
Suma zejść: 733 m

Region: Beskid Żywiecki
Najwyższy punkt:
Babia Góra (Diablak), 1725 m n.p.m.

wybierając tą trasę musimy mieć na uwadze, że musimy mieć kierowcę, który przeparkuje samochód. Trasa ta posiada już nie tak łagodne podejście, które w zimie jest zamykane z powodu na zagrożenie lawinowe. Wybierając się tym szlakiem musimy wyposażyć się w odpowiedni sprzęt. Alternatywą dla powyższej trasy może być zejście tą samą trasą z Babiej Góry do Zawoi Markowej.

Zawoja Markowa – schronisko PTTK Markowe Szczawiny – Babia góra – Nad sokolicą – Szkolnikowe rozstaje – Skręt Ratowników - schronisko PTTK Markowe Szczawiny

Orientacyjny czas: 5:32 h
Długość trasy: 14 km
Suma podejść: 1264 m
Suma zejść: 792 m

Region: Beskid Żywiecki
Najwyższy punkt:
Babia Góra (Diablak), 1725 m n.p.m. 

Trasa zapewnia emocji na cały dzień warto zarezerwować sobie więcej czasu aby nie tylko przejść trasę ale i zapoznać się ze wszystkimi atrakcjami. Wybierając tą trasę należałoby zarezerwować sobie min 2 dni i miejsce noclegowe np. na końcu trasy w schronisku PTTK

Przy wejściu do babiogórskiego Parku Narodowego opłacamy wstęp w postaci biletów:
6 zł (bilet normalny)
3 zł (bilet ulgowy)

 

Jak przygotować się na zdobycie Babiej góry?

Wyjście na babią górę to zwykle całodniowa wyprawa. Nie potrzebujemy jednak w tym wypadku specjalnego sprzętu wspinaczkowego ale z pewnością przydadzą się kijki trekkingowe, buty podejściowe, kurtka przeciwdeszczowa, plecak, kanapki, butelka z woda, termos z herbatą, czekolada i zapas przekąsek, mapa analogowa, naładowany telefon, nakrycie głowy, krem z filtrem, apteczka z podstawowym wyposażeniem, polar, koszulka sofshell.

W zimie należy uważać niektóre części trasy są zamknięte z powodu zagrożenia lawinowego. Niezbędne w tym przypadku stają się wysokie buty, spodnie, nieprzemakalne spodnie trekkingowe, ochrona przed wpadaniem śniegu do cholewki czyli struptuty oraz podstawowo rękawiczki z membraną i czapka. Warto wyposażyć się również w raki i kije trekkingowe.

Zimą sprawa się lekko komplikuje i niezbędne nam będą już wysokie buty, nienasiąkliwe spodnie trekkingowe, stuptuty, które uchronią nas przed wpadaniem śniegu do cholewek, a także ciepłe rękawiczki (najlepiej z membraną) i czapka. Nie ryzykowałbym też wyjścia bez chociażby raczków i kijów trekkingowych.

Odwiedzenie Babiej góry na weekend lub krótki urlop to bardzo dobry pomysł na aktywne go spędzenie.

 

 

Pokaż więcej wpisów z Czerwiec 2021
Zaufane Opinie IdoSell
4.89 / 5.00 706 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-03-26
Szybka realizacja zamówienia, dobry kontakt z klientem.
2024-03-09
Super, szybko, sprawnie. Zgodnie z opisem!
pixel