Wyprawy wspinaczkowe
witamy 2021-09-28
Wspinaczka górska
Wstecz


Dodano dnia:
2017-03-25

OHM - przyrząd wspomagający wyhamowanie lotu i obciążenia podczas opuszczania...

Poradniki
Sprzęt

OHM to przyrząd wspomagający wyhamowanie lotu prowadzącego podczas wspinaczki oraz asystujący podczas zjazdu poprzez zwiększenie tarcia liny w sytuacji gdy pomiędzy asekurantem a prowadzącym występuje znaczna różnica wagi.

 

Stosowane mogą być wyłącznie pojedyńcze liny dynamiczne. Zakres średnic  wynosi od 8,9 mm do 11mm.

 Przyrząd przeznaczony jest dla partnerów w sytuacji, gdzie prowadzący jest co najmniej 10kg oraz maksymalnie 40kg cięższy od asekuranta. Użytkowanie przyrządu przez osobę ważącą mniej niż 40kg jest niedozwolone.

W położeniu spoczynkowym przyrząd jest podwieszony bez obciążenia w pierwszym punkcie asekuracyjnym. W położeniu aktywnym, w przypadku odpadnięcia lub obciążenia podczas zjazdu przyrząd zostaje podciągnięty do góry i zwiększa tarcie liny.

Asekurujący musi znajdować się w odległości co najmniej 1m w każdym kierunku od linii spadku pierwszego przelotowego punktu asekuracyjnego. Jeżeli kąt pochylenia ściany wynosi poniżej 900, to boczny odstęp 1m od linii spadku jest niezbędny do prawidłowego funkcjonowania przyrządu. W przypadku asekuracji na wędkę przyrząd OHM musi być również zawieszony na pierwszym przelotowym punkcie asekuracyjnym.

 

 

Jeżeli asekurujący będzie znajdował się bezpośrednio pod założonym przyrządem, to istnieje ryzyko, iż przyrząd nie rozwinie prawidłowo swojej zdolności hamowania.

Przyrząd OHM musi być zawsze zawieszony w pierwszym punkcie asekuracyjnym. Jeżeli zostanie podwieszony w drugim lub wyższym przelocie to nie zadziała hamująco na linę.

 

 

 

 

 

W przypadku krawędzi okapu należy uważać aby przyrząd posiadał dostateczną wolną przestrzeń do zadziałania;  w przeciwnym wypadku nie rozwinie prawidłowo swojej zdolności hamowania.

 

Przyrząd OHM można podwieszać tylko do spitów i ringów. Jeżeli elementami mocującymi są kostki lub haki użycie OHM jest niedozwolone.

 

 

 

Jeżeli przyrząd zostanie nieumyślnie aktywowany lub po odciążeniu liny ma z powrotem osiągnąć położenie spoczynkowe, to wystarczy w tej sytuacji potrząsnąć liną. Jeżeli lina nie jest obciążona, to przyrząd przejdzie położenia aktywnego na spoczynkowe.

 

 

Aby linę umieścić w przyrządzie należy go otworzyć. Dokonuje się tego poprzez otwarcie zapadki i obrócenie płytki bocznej. Otwarcie przyrządu możliwe jest tylko wtedy, gdy nie jest on obciążony. 

 

Przed każdym użyciem przyrządu należy sprawdzić czy kierunek założenia liny jest prawidłowy porównując go z piktogramami umieszczonymi na przyrządzie.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 Krzysztof Treter

 
Wstecz  AKTUALNOŚĆI
 
2006 © Agencja Trekking Sport :: tel.: +48 (34) 365 24 04; +48 601 09 72 55
 
 

Tablice Gabloty sekretarki szkolenia Tworzenie stron Warszawa łóżka do masażu smiechowo.lapy.pl/?t