Wyprawy wspinaczkowe
witamy 2021-09-28
Wspinaczka górska
Wstecz


Dodano dnia:
2012-01-15

Kaski

Poradniki
Sprzęt

Masz wybór - albo kask nosić albo go nie nosić. Ale na takie dylematy możemy sobie pozwolić w skałkach. W górach trzeba nie mieć mózgu, żeby kasku nie nosić. Macho, którzy jeszcze żyją a kasku w górach nie noszą, zawdzięczają swoje całe głowy albo boskiej opatrzności albo pod czaszką nie mają co chronić. Zwłaszcza, że obecne modele w niczym nie  przypominają niegdysiejszych, jakże uroczych, używanych w polskim alpinizmie kasków budowlanych, motocyklowych czy też  hełmów rodem z Wermahtu. Są lekkie, kolorowe, kształtne… pasują do każdej twarzy.

Na wielu popularnych alpejskich szlakach podejściowych czy zejściowych (tutaj odcinek drogi pomiędzy schroniskami Tete Rouse a Gouter) niebezpieczeństwo zrzucenia kamienia jest naprawdę duże, tym bardziej więc noszenie kasku jest jak najbardziej wskazane

Nie ma wątpliwości, że noszenie kasku znacznie zmniejsza ryzyko urazów głowy, zwłaszcza na drogach łatwiejszych, na których upadek może spowodować uderzenie np. o półkę skalną. Dziwne, że bardzo dbamy o bezpieczeństwo podczas wspinaczki, a często zapominamy lub po prostu nie chcemy założyć kasku. Przynajmniej na początku naszej wspinaczkowej drogi nie powinno być żadnego dylematu typu „nosić, czy nie nosić”. Oczywiście, że nosić i to bardzo warto nosić! Teoretycznie w skałkach niebezpieczeństwo nie noszenia kasku jest mniejsze, aniżeli w górach. Oczywiście, w skałkach kask nie zawsze jest potrzebny i decyzję z kaskiem czy bez podejmiemy sami.

Oto kilka uwag, które powinny dać nam do myślenia:Wspinaczka w kasku w górach, to jazda obowiązkowa

  • spadający kamień może osiągnąć prędkość około 160 km/godz.,
  • kamień o wadze 5 kg, spadający z 2 metrów uderzy w nas z siłą 1,800 KN,
  • ludzka czaszka może znieść uderzenie o sile do 1,000 kN,
  • nawet mały kamyk jest wystarczająco duży, żeby spowodować poważny uraz głowy,
  • niewielkie otarcia głowy mogą spowodować komplikacje,
  • jeżeli uraz dotknie tkanki mózgu, nawet współczesna medycyna niewiele może pomóc.

Najogólniej rzecz biorąc, kaski dzielą się na dwa typy. Pierwszy - to kask, którego skorupa znajduje się w pewnej odległości od głowy (np. Ecrin firmy Petzl czy Vert firmy Salewa). Skorupę drugiego typu wypełnia forma piankowa, która styka się bezpośrednio z głową i dokładnie do niej przylega (Meteor, Elios firmy Petzl). Siłę uderzenia absorbuje skorupa, pozostawiając ślad wgniecenia (Meteor) i tym samym amortyzując energię uderzenia.

W większości kasków skorupa wykonana jest z Elios z przytwierdzoną osłoną dla wspinaczy lodowychformowanego na gorąco poliwęglanu, dzięki czemu jest bardzo wytrzymała. Kask Meteor firmy Petzl, dzięki warstwowemu połączeniu poliwęglanu ze spienionym poliestrem, jest niezwykle lekki. Kask Ecrin tej samej firmy, absorbuje energię uderzenia odkształcając się elastycznie, dzięki czemu uderzenia nie pozostawiają śladów. Kask Elios Petzla, posiada większą nawet niż Ecrin zdolność absorpcyjną, ponieważ jego skorupa wyłożona jest wewnątrz formą ze spienionego polipropylenu.
Elios spełnia najbardziej rygorystyczne wymagania stawiane kaskom wspinaczkowym. Wyróżnia się też budową: jest płytszy z przodu i pogłębiony z tyłu – tak, aby zabezpieczyć potylicę i skronie, nie ograniczając pola widzenia.

Zastanówmy się nad doborem kasku, bo przecież nie będziemy go zmieniać co sezon. Powinniśmy sobie odpowiedzieć na proste pytania: czy będziemy go też używać zimą np. na kominiarkę, czy będziemy na niego wciągać kaptur kurtki, czy używać czołówki, gogli... czy będziemy wspinać się z plecakiem. Kaskiem bardzo popularnym wśród wspinaczy sportowych jest Meteor. Lubią go również ski-alpiniści. Kaskiem o wielu zastosowaniach jest Elios, tym bardziej, że wspinacze lodowi mogą dołączyć do niego osłonę na twarz z tworzywa poliwęglanowego.
Kask luźny, który „lata” nam na głowie jest tyle samo wart, co brak kasku. Każdy model można wyregulować, co szczegółowo opisuje Paski pod brodą powinny charakteryzować się szybkim i prostym systemem zapięcia i regulacjiinstrukcja obsługi załączona przez producenta. To ważne! Kask na głowie nie powinien zasłaniać oczu, przechylać się do tyłu i tym samym odsłaniać czoła. Paski pod brodą powinny charakteryzować się szybkim i prostym systemem zapięcia i regulacji. Ściągamy je nie za mocno, z wyczuciem. Otwory wentylacyjne (np. w Meteorze) poza tym, że "wspomagają" huczenie wiatru w uszach, przede wszystkim przeciwdziałają przegrzewaniu się głowy a przy okazji zmniejszają i tak już niewielką wagę kasku. Do niektórych modeli kasków dołączane są specjalne wkładki na takie właśnie otwory.

Kaski plastikowe, które wciąż są w sprzedaży, powinny nam służyć około 5 lat, natomiast te.. kompozytowe, wzmacniane włóknami węglowymi, bądź kevlarem – znacznie dłużej.
Praktycznie kask nie wymaga zabiegów konserwacyjnych, ale po każdym kontakcie z kamieniem, ścianą przyjrzyjmy mu się uważnie. W przypadku naprawdę poważnego uderzenia – kask należy wyrzucić. Jeżeli mamy jakiekolwiek dylematy, najlepszym wyjściem z takiej sytuacji jest zasada: jeżeli masz wątpliwości, wyrzuć to.

Bumper firmy Simond

Tracer fimy Black Diamond

Meteor firmy Petzl

Kaski, jak większość sprzętu alpinistycznego podlegają regulacji PPE (Personal Protective Equipment) w kategorii III czyli w kategorii sprzętu zapobiegającego utracie zdrowia lub życia opartej na europejskie dyrektywie bezpieczeństwa ze znakiem CE (European Community).

Alpine Shield firmy Wild Country

Ecrin firmy PetzlZodiac firmy Edelrid

I jeszcze jedna rzecz jest warta zapamiętania: każdy model kasku wspinaczkowego zabezpieczy nas przed uderzeniem kamieniem, czy uderzeniem o ścianę podczas upadku. Z drugiej strony, w przypadku poważnego upadku i lądowania bezpośrednio na głowę, czy oberwania potężnym kamieniem nawet najmocniejszy kask może nie uratować nam życia. Ale jedno jest pewne – zdecydowanie zwiększymy nasze szanse przeżycia, jeżeli będziemy nosić kask podczas wspinaczki… oczywiście, na głowie.

{k.t}

 
Wstecz  AKTUALNOŚĆI
 
2006 © Agencja Trekking Sport :: tel.: +48 (34) 365 24 04; +48 601 09 72 55
 
 

Tablice Gabloty sekretarki szkolenia Tworzenie stron Warszawa łóżka do masażu smiechowo.lapy.pl/?t