Wyprawy wspinaczkowe
witamy 2021-09-28
Wspinaczka górska
Wstecz


Dodano dnia:
2018-04-11

Mont Blanc nie jest łatwy!

Poradniki

W letni poranek wszystko wydaje się jak z bajki. Biała czapa Mont Blanc górująca nad doliną, krystalicznie białe sąsiadujące z nią szczyty, posiekane jęzory lodowców, urok alpejskich łąk i kwiatów. Mont Blanc w takiej scenerii wydaje się taki przyjazny, taki dostępny, ale…

Mont Blanc nie jest łatwy!
Najwyższy szczyt Europy, podobnie jak Mount Everest w Himalajach, wzbudza pragnienie zdobycia go. A przecież, podobnie jak Everest, Mont Blanc nie jest szczytem najpiękniejszym. Jest szczytem najwyższym. Wydaje się, że prostytuowanie tej góry, podobnie jak Everestu, osiągnęło stan krytyczny. Żeby przywrócić temu wspaniałemu miejscu nimb tajemniczości i niedostępności, przywrócić respekt, trzeba by powrócić do prawdziwej natury zdobywania gór – do alpinizmu. Ale przecież to niemożliwe. Oczywiście, zdobycie Blanca Filarem Freney czy Filarem Narożnym to nie to samo, co przejażdżka tramwajem do Nid d’Aigle i dymanie w sznurku na szczyt.

Wyeksploatowanie tej góry prawie pozbawiło ją tajemniczości, nie budzi już lęku. Ale... nie dajmy się uśpić. Nie chodzi o to, żeby komukolwiek zakazywać zdobywanie tego szczytu jakąkolwiek drogą. Chodzi o to, żeby nie czynić z tej góry produktu łatwego do skonsumowania. Nic bardziej błędnego niż przedstawianie Mont Blanc na fotografiach w aureoli przecudnych widoków i idyllicznych wypraw na nią.
Cena, którą każdy z nas płaci za wspinaczkę na Mont Blanc – wszystko jedno jaką drogą - powinien być respekt do tej góry, do trudu, jaki ponosimy, poszanowanie elementarnych zasad bezpieczeństwa.

Mont Blanc jest nagrodą!

Nie zaczynajmy przygody z górami od Mont Blanc. Uczmy się gór gdzie indziej, stopniowo, w górach, którym sprostamy, na wyprawach, które nas uwznioślą a nie upokorzą. Mont Blanc pojawi się wcześniej czy później, stanie się częścią nas samych, ale nie jako bezużyteczny wyczyn pozbawiony radości i respektu.

Fakty?
Jak ze snu schizofrenika.
Latem, każdego dnia, od 300 do 400 osób usiłuje zdobyć Mont Blanc.

Ryzyko?
120 interwencji PGHMu (Górskie Pogotowie Ratunkowe) w samym tylkoNo i co z tego, że zdobyłeś Górę Europy, jeżeli wróciłeś stamtąd helikopterem?! sezonie 2014. W 80% interwencje były wynikiem zmęczenia na skutek braku aklimatyzacji i złego przygotowania fizycznego.

Jak wygląda przygotowanie do wyjścia na Blanca?
Ponad 30% „alpinistów” wraca w dolinę chora – odmrożenia twarzy, rany zadane sobie rakami, problemy zdrowotne związane z wysokością.

Ocena trudności?
Jedynie połowa ze zdobywców (mowa o najpopularniejszych drogach prowadzących na szczyt) ma jakieś pojęcie o górach.

Cel
(Co zrobić, żeby) Utrzymać swobodny dostęp do gór i uniknąć wprowadzania jakichkolwiek zakazów (?). We francuskim departamencie Haute-Savoie już objęto ochroną przyrody siedem regionów przede wszystkim w Passy, Aiguilles Rouges i Les Contamines-Montjoie. Postuluje się, żeby Mont Blanc i przyległe grupy górskie objąć ochroną przyrody. Na szczęście, jak na razie, to tylko projekt.

Jednakże, efekty turystycznej ekspansji mówią same za siebie:

1. przepełnione schroniska...
jeżeli nie upewnimy się wcześniej o ilości dostępnych miejsc noclegowych, to miejscem do spania stanie się albo podłoga albo kamień za schroniskiem. Z drugiej strony, szczupłość baz noclegowych w górach w okresie letnim i ich przepełnienie nie gwarantuje ani wypoczynku ani bezpieczeństwa.

od 8 do 10 wypadków śmiertelnych każdego roku!

2. pomieszanie z poplątaniem…
czyli bezmyślność czy ignorancja? Nie docenianie obiektywnych niebezpieczeństw: lawiny, spadające kamienie, spadające seraki, załamanie pogody. Na wysokości 4810 m najmniejsza słabość może okazać się fatalna. Brak umiejętności w posługiwaniu się sprzętem, brak podstawowej wiedzy górskiej, ignorowanie ostrzeżeń o nadchodzącym załamaniu pogody (lub ignorowanie jakichkolwiek informacji na temat pogody), nieznajomość terenu… to wszystko może mieć dramatyczne konsekwencje!

3. wysokość 4810 m...
to prawie pięć tysięcy i to nie jest banał. Jeżeli wspinaczka na Mont Blanc nie będzie problemem w dobrej pogodzie, to może stać się koszmarem w załamaniu pogody, we mgle, przy silnym wietrze. Do tego ziąb, zmęczenie, wysokość. Kombinacja tych czynników szybko staje się piekłem…

4. choroba wysokościowa...
mniejsza zawartość tlenu w powietrzu (prawie o połowę mniej w stosunku do normalnej zawartości) na wysokości 4800 powoduje konieczność adaptacji organizmu do tych warunków i przeciwdziałanie temu brakowi. 79% ludzi powracających z Blanca cierpi na chorobę wysokościową AMS (Acute Mountain Sickness). To zespół symptomów wynikających ze złej adaptacji organizmu do dużych wysokości. Mogą wystąpić już od 4 do 8 godzin po dotarciu na wysokość około 3500 m. Powszechne objawy to ból głowy, bezsenność, brak apetytu, nudności, wymioty, mała sprawność ruchowa:

 • jest tylko jedna droga, żeby temu przeciwdziałać: aklimatyzacja poprzez progresywną zmianę wysokości (często 3 noce spędzone na wysokości mniej więcej 2500 są na wstępie koniecznością),
 • jeżeli te symptomy nie ustępują i są mniej lub bardziej dokuczliwe, wpływają na obniżenie sprawności fizycznej i brak ochoty do kontynuowania wspinaczki,
 • niektóre symptomy mogą powodować bardzo poważne dolegliwości w postaci obrzęku płuc a nawet obrzęku mózgu. AMS nie oszczędza nikogo, nawet przewodników na początku sezonu, którzy nie są jeszcze dostatecznie zaaklimatyzowani.

5. gwałtowne zmiany pogodowe i ryzyko...

Dużym wysokościom towarzyszy bardzo zmienna pogoda, której gwałtowne zmiany powodują opady atmosferyczne (śnieg, grad, deszcz) i zmiany warunków (lód, mróz, mgła).

Gwałtowne formowanie się chmur (lenticuluaire – samo formujący się cumulus) to zapowiedź zmiany pogody. Na gorszą, oczywiście. Grzmot i błyskawice, mgła i brak widoczności, fohn nad górami (alpejski halny), silny wiatr i jeszcze silniejsze jego porywy (ponad 100km/godz. na szczytach) powodują, że znacznie wzrasta zagrożenie. A do tego spada znacznie temperatura.

6. intensyfikacja zimna...

 • Na każde 100 m. temperatura powietrza spada około od 0,6 do 0,70C,
 • Intensyfikacja zimna spowodowana gwałtownym wiatrem na dużych wysokościach. Silny wiatr wpływa zauważalnie na obniżenie temperatury (współczynnik wychładzania wiatrem): jeżeli na szczycie Mont Blanc temperatura powietrza wynosi -100C, to przy prędkości wiatru 30-35km/godz. spadnie do -300.
  Jeżeli prędkość wiatru wzrośnie do 60km/godz., temperatura spadnie do -500. Nie mamy szans, żeby przeżyć,  
 • W normalnych warunkach odpowiedni ubiór (bielizna eliminująca pot, ubranie odporne na wiatr i wilgoć) są wystarczające, żeby przeciwdziałać efektom zimna. Jeżeli nawet nie dojdzie do ekstremalnego załamania pogody, spadek tempa wspinaczki może być spowodowany hipotermią, która nastąpi w ciągu kilku godzin - zmęczenie, pogorszające się warunki atmosferyczne, lekka kontuzja. Jej objawy to bladość, drżenie, niepewny krok, trudność w mówieniu,
 • W normalnych warunkach pogodowych ryzyko odmrożeń praktycznie nie występuje. W złych warunkach niedostateczna ochrona (kiepskie buty, kiepskie ubranie) mogą doprowadzić do bardzo poważnych odmrożeń części twarzy (nos, uszy), palców u rąk i nóg. Pierwszym tego objawem jest drętwienie tych części ciała.

Głębokie odmrożenia połączone z brakiem czucia w tych ekstremalnych częściach ciała, później ból, pęcherze a nawet uszkodzenie tkanki mogą spowodować, że sytuacja tam w górze może stać się dramatyczna.

Dlatego nie można prowokować takich sytuacji, nad którymi niezmiernie ciężko będzie zapanować. Unikniemy odmrożeń, jeżeli będziemy mieć dobry ubiór, będziemy dużo pić i kontrolować stany zmęczenia.

 

7. zmęczenie...
Fizyczne zmęczenie zmienia zdolność percepcji, wpływa na błędy w podejmowaniu decyzji, spowalnia reakcje.Na dużych wysokościach fizyczna degradacja przychodzi bardzo szybko. Poza brakiem aklimatyzacji, zimnem, również długość wspinaczki jest powodem zmęczenia. Nawet dla wytrenowanych organizmów podstawę stanowi wolny i regularny krok (tempo). Wspinaczka na tych wysokościach wymaga odpowiedniego przygotowania poprzez trening na nizinach i stopniowe zwiększenie obciążeń treningowych.

 

Co możemy zrobić, żeby uniknąć błędów?

Przede wszystkim:

 1. dostosujmy ogólną prognozę pogody do specyfiki rejonu w który się wybieramy,
 2. podejmijmy decyzję na podstawie informacji lokalnych autorytetów (meteo, biuro przewodników, właściciele schronisk). Ci ludzie mają z pewnością wiedzę na temat warunków w górach i stanu prognozy pogody,
 3. dostosujmy te warunki do swoich fizycznych i psychicznych możliwości. Trudne warunki atmosferyczne powodują szybsze zmęczenie,
 4. nie stawiajmy czoła pogarszającej się pogodzie:Zmiana pogody (formowanie się chmur) może nastąpić bardzo szybko i bywa niezauważalna.
 • konsekwencją gwałtownej zmiany pogody (mgła, opady atmosferyczne) mogą być lawiny, upadek do szczeliny, pobłądzenie,
 • burza (połączona z wyładowaniami) to absolutny sygnał, żeby zatrąbić do odwrotu. Może przyjść bardzo szybko niewidzialna i niesłyszalna. Powstaje w jednej chwili. Towarzyszy jej (albo następuje tuż za nią) front zimny i pogorszenie pogody,
 • wiatr; gwałtowne porywy wpływają znacząco na nasze samopoczucie powodując utratę ciepła i zmęczenie.

Źródła informacji

·          Meteo

+33 (0)892687420 – dostępna również w j. ang. Szczegółowe info na najbliższe dwa, trzy dni – można jej ufać.

 

·          High Mountain Office (OHM)

      - Ogólne i praktyczne informacje dostępne na miejscu: wydarzenia,  mapy, schroniska…

      - Szczegółowe informacje na temat aktualnie panujących warunków w górach, stanu dostępności dróg wspinaczkowych; również podawane na OHM website.

      - Biuro PGHMu w m-cach lipiec, sierpień otwarte do 18.00.

 

        Mason de la Montagne (czyli po polsku biuro przewodnickie), place de l’église, Chamonix

        Tel. +33(0)450532208 / www.ohm-chamonix.com

 

·          Weather forcast: www.chamonix.com

 

·          Offices of the Guides of the Chamonix and Valmontjoie Valleys: Point Météo (St-Gervais) – tablica info przed, informacje i porady na miejscu.

 

·          PGHM Chamonix: +33(0)4 50 53 16 89

 

·          Infosante (health information): www.ffme.fr/medical

Przygotowując wyprawę na Blanca opracuj ją w detalach, nie improwizuj, przygotuj sprzęt i siebie – psychicznie i fizycznie - do warunków wspinaczki wysokogórskiej. To ryzykowna gra. Bądź ostrożny od początku do końca, przecież chcesz stamtąd wrócić…

Aby uniknąć przepełnionych schronisk zadzwoń i zarezerwuj swoje miejsce. Potwierdź lub odwołaj na trzy dni przed przybyciem.
Jeżeli brak wolnych miejsc, wybierz inny dzień lub inny cel.

 • Tete Rousse:       +33(0)4 50 58 24 97
 • Gouter:               +33(0)4 50 54 40 93
 • Cosmiques:         +33(0)4 50 54 40 16
 • Grands-Mulets:    +33(0)4 50 53 16 98

 

Ruszaj z głową:

Bądź Ubezpieczony!

Sprawdź prognozę pogody!

Bądź sprawny!

 

W biurze OHMu znajdziesz „książkę wyjść”, w której, jeżeli jesteś sam, możesz znaleźć towarzysza wyprawy lub zostawić wiadomość, że poszukujesz kogoś do towarzystwa.

Przygotuj drogę:

 • wybierz taką drogę, która odpowiada twoim umiejętnościom i sprawności,
 • sprawdź informacje na jej temat, przestudiuj mapy,
 • podpytaj lokalne autorytety o stanie drogi, zbierz jakieś techniczne rady, upewnij się jak wyglądają kluczowe odcinki drogi,
 • w drodze polegaj na sobie…

Przygotuj siebie:

Co na siebie włożyć i co z sobą zabrać?:

 • sprzęt nieodzowny w górach – lina, czekan, raki… wiadomo, przygotowany,
 • kilka par bielizny, bluza, kurtka wierzchnia - to wszystko z materiałów ułatwiających oddychanie i wydalające pot na zewnątrz. Zapasowe ubranie!
 • buty – odpowiednie do takiej wspinaczki,
 • kilka par rękawic odpowiednich do niskich temperatur,
 • okulary lodowcowe z bocznymi osłonami + krem UV,
 • płachta biwakowa,
 •  worek na śmieci

Zasady i …kwasy:
Nic prostszego, odrobina wrażliwości…

 • ustal własne tempo (rytm)… nie szarp się,
 • obserwuj oznaki zmęczenia… nie udawaj, że możesz, bo nic nie możesz,
 • ufaj przede wszystkim sobie… i temu drugiemu na linie,
 • jeżeli stanowicie zespół, niech zwycięstwo będzie udziałem zespołu… bez cienia konkurencji

Znaj i szanuj swoje ciało:

 • zaplanuj odpowiednio długi czas treningu i aklimatyzacji,
 • dostosuj organizm do wysiłku; niekoniecznie biegając maratony, możesz zdobyć Mont Blanc,
 • znaj różnicę pomiędzy AMS a chwilowym zmęczeniem,
 • nawadniaj i nakarm swój organizm w odpowiednim czasie.

Jak świat światem jakość była zawsze lepsza od ilości, in. słowy nie łudź się, że chemia (wszelkie dopalacze z półki „energy drinks”) zaprowadzi cię na szczyt, zwłaszcza, jeżeli miesiąc wcześniej rzuciłeś palenie, a parę dni przed wyjazdem oderwałeś się od biurka i kierownicy… z trudem.

 • naucz się odpowiednio ubierać, odpowiednio do temperatury…

Charakter i potęga tej góry są nierozerwalnie związane z radością i bólem.Miej to w zwyczaju:

 • przed wyprawą
  - sprawdź sprzęt,
  - sprawdź prognozę pogodę, wysłuchaj technicznych rad lokalnych ekspertów,
  - upewnij się, że wszystko w twoim zespole gra
 • w trakcie trwania wyprawy
  - unikaj sytuacji, w których tracisz bez sensu czas i energię,
  - doceń rady, jeżeli mówi ci to ekspert o obiektywnych niebezpieczeństwach – lawiny, spadające kamienie, lód…
  - zważ na czas; czas w górach jest bezcenny,
  - bądź czujny w terenie, zwróć uwagę na to, co wam zagraża
  - przerwij wspinaczkę i wycofaj się natychmiast, jeżeli zauważysz pierwsze oznaki AMS,
  - wykaż maksymalną czujność w miejscach niebezpiecznych (trawersowanie kuluarów, ostre odcinki grani) ze względu na spadające kamienie, możliwość upadku…,
  -
  obserwuj pogodę, zwłaszcza unikaj burz…

Nie bądź idiotą, nie daj się zabić!

 •  kontroluj swój wysiłek,
 • jakkolwiek trudna nie byłaby sytuacja, nie daj się ponieść panice

Ambicja i upór są potrzebne tylko wtedy, kiedy się do takiej wyprawy przygotowujesz.

Jeżeli nie jesteś w stanie zapanować nad ryzykiem wspinaczki i warunkami pogodowymi, zawróć. Mont Blanc będzie wciąż tam i jutro.

Umiej powiedzieć sobie "nie":
Wspinaczka najlepiej wychodzi nam przy piwie. Góra obnaży nas do szpiku. Warto uczyć się gestów pojednania, odnaleźć w sobie pokorę przed jej potęgą. Zawsze ma nad nami władzę. To, że deptają po jej głowie alpiniści, turyści, rowerzyści, narciarze wcale nie
oznacza, że jest łatwą.
W sytuacji zagrożenia życia twojego czy kogoś z zespołu, nie ma miejsca na dumę i ambicję.

Pomoc? Tak, ale jedynie w przypadku rzeczywistego zagrożenia:

 • wołaj o pomoc, jeżeli jest to twoja jedyna szansa ocalenia, jeżeli Twoje życia lub partnera jest zagrożone i nic się nie da zrobić:
  - wypadek (upadek do szczeliny, złamanie, otwarta rana, poważne obrażenie wewnętrzne, w znacznym stopniu osłabienie organizmu połączone z chorobą wysokościową…itp.),
  - pobłądzenie i trudności w odnalezieniu drogi, zagrożenie nieprzygotowanym biwakiem wynikające ze słabego tempa (lub kiepskich warunków pod nogami np. głęboki śnieg),
  - załamanie pogody, trudności techniczne podczas wspinaczki, obiektywne niebezpieczeństwa (np.
  lawiny, spadające kamienie…)
 • zanim cokolwiek zrobisz:
  - zachowaj spokój,
  - nie ryzykuj niepotrzebnie,
  - bądź pewny tego, co robisz
 • przede wszystkim:
  - zabezpiecz poszkodowanego, sprawdź jego stan, rozejrzyj się i usuń ewentualne niebezpieczeństwo,
  - dzwoń na +33(0)4 50 53 16 89 lub (112) podając konkretne informacje: miejsce wypadku, wysokość, charakterystyczny punkt, coś po czym można byłoby was rozpoznać (np. kolor ubrania), liczbę poszkodowanych, naturę obrażeń, nazwisko i nr telefonu kom.),
  - jeżeli potrafisz, udziel pierwszej pomocy,
  - w przypadku pojawienia się helikoptera, podnieść ręce do góry w kształt litery Y (ta pozycja jest dobrze widziana przez pilota); w momencie, kiedy helikopter podchodzi do lądowania stój spokojnie i czekaj aż zupełnie siądzie i wyskoczą z niego ratownicy (podobnie podczas desantu z góry).

Dlaczego miałbyś nie cieszyć się pełnią tego, co przeżywasz, świadomie i z radością czerpać z tej skarbnicy piękna, żyć majestatem tej góry? Wspinaczka na Mont Blanc jest jedynie wspaniałym momentem szczęścia w tym niezwykłym miejscu, ale powracać do tych chwil będziesz wiele razy.

Niech wyprawa na Mont Blanc będzie prawdziwą lekcją podejmowania ryzyka, świadomą decyzją opartą na wiedzy i na rozsądku.

Jeżeli każde wyprawa będzie odpowiedzialna i sumienna, wolności poruszania się w tych górach nie zagrożą żadne przepisy i ryzyko zakazu.


k.t
Wstecz  AKTUALNOŚĆI
 
2006 © Agencja Trekking Sport :: tel.: +48 (34) 365 24 04; +48 601 09 72 55
 
 

Tablice Gabloty sekretarki szkolenia Tworzenie stron Warszawa łóżka do masażu smiechowo.lapy.pl/?t