Wyprawy wspinaczkowe
witamy 2021-09-28
Wspinaczka górska
Wstecz


Dodano dnia:
2018-10-28

Zima... wraca.

Poradniki

Trudno w to uwierzyć ale znowu idzie zima (podobno znowu stulecia!). Jeszcze 20 lat temu naukowcy zapowiadali nadejście kolejnej ery lodowcowej. Ostatnio, nijakie zimy tłumaczy się globalnym ociepleniem. Jak jest naprawdę, nikt nie wie. A my, czy tego chcemy czy nie, w górach zimy się doczekamy.

Marzy nam się taka zima, co?"

Zima to dla wspinaczy najbardziej chyba frustrująca pora roku. Jeżeli będziemy chcieli się powspinać w lodzie, to takich miejsc w Tatrach za dużo nie znajdziemy - w „dobrą” zimę rajem stają się lodospady w Dolinie Białej Wody i w Słowackim Raju. Jeżeli nie będziemy oszczędzać na bilecie lotniczym, to znacznie ciekawsze kaskady znajdziemy w Alpach, w górach Norwegii czy Kanady. Choć warunki w Tatrach, zwłaszcza w ostatnich latach, nas nie rozpieszczają, to wspinaczka w terenie mikstowym (śnieg-skała-lód) prawie nie przysparza problemów. Wielbicielom suchej skały pozostają do wyboru ciepłe kraje i drenaż kieszeni. Pewnym kompromisem może być dry-tooling(1). Jedynymi, którzy wydają się być szczęśliwi bez względu na warunki są miłośnicy sztucznych ścian wspinaczkowych spędzający na nich godziny i mało zawracający sobie głowę zmiennymi warunkami zimowymi, globusem i kieszenią.

(1) dry-tooling; zimowa wspinaczka skalna przy użyciu czekanów i raków o nieco zmienionej konstrukcji.

Wspinaczka skalna w swojej pierwotnej, kulturowej formie została Dry-tooling w skałkach podczęstochowskiego Olsztynaprawie zdmuchnięta przez histerię treningu, odżywiania, stylu bycia. W głowach wielu typowo skałkowych wspinaczy pokutuje pogląd, że „ci od zimy” piją byle co, jedzą byle co, gotowi zapłacić wysoką cenę za swój wybór. Ale wspinaczka skalna stanowi często naturalną drogę do alpinizmu. Na ironię może zakrawać więc fakt, że również „biały sport” wygenerował specyficzne formy treningu.
Wspinaczka na lodospadach Białej WodyPrawda jest taka, że wielu współczesnych wspinaczy lodowych czy mikstowych prezentuje tak wysoki poziom sprawności i umiejętności, że mogliby zawstydzić niejednego wspinacza sportowego z metką 8a. Dla wielu turystów wysokogórskich, wspinaczy lodowych czy mikstowych, również kandydatów do korony Himalajów idea treningu jest nie mniej znacząca niż dla wspinaczy skałkowych – wszystko to w połączeniu jeszcze z dziwacznym bieganiem po górach. Dla wszystkich jednak, bez względu na priorytety, cel pozostaje ten sam – utrzymać się w formie. Przynajmniej takie podejście w dużej mierze zapobiegnie przykrym niespodziankom, niepowodzeniom, rozczarowaniom. Jest dużo do zrobienia i zawsze można to zrobić lepiej. Cokolwiek wybierzemy - zimową turystykę wysokogórską, zaawansowany kurs zimowej turystyki wysokogórskiej, wspinaczkę mikstową czy lodową, alpinizm wyprawowy – to, jeżeli chcemy to czynić na wysokim poziomie, musimy wiedzieć, że z pewnością nie będziemy pierwszymi, którzy przełamując najsłodsze tabu wspinaczy, skierują kroki na siłownie.

Wspinaczka w terenie mikstowym w TatrachWróćmy jednak na nasze podwórko. Tatry, zwłaszcza zimą, to niezwykle wymagające góry – zmienna pogoda, niskie temperatury, zagrożenie lawinami, trudne mikstowe wspinanie… Nasze sukcesy w himalaizmie w latach 80. brały się właśnie z solidnej polskiej szkoły wspinania i … paradoksalnie z tego, że pozostając za żelazną kurtyną byliśmy głodni innych gór. Nie było skrótów. Everest zdobywało się po latach wspinania – najpierw wspinaczki latem i zimą w Tatrach, później w Dolomitach i w Alpach. No, ale czasy się zmieniły, życie nabrało szalonego tempa, chcemy szybko i od razu…  

Zima 2019!

W nadchodzącym sezonie zimowym 2018/2019 stawiającym pierwsze kroki zimą w górach polecamy zimowe kursy turystyki wysokogórskiej. Te kilkudniowe kursy uczące podstawowych umiejętności poruszania się po stokach lodowo-śnieżnych w rakach i z czekanem z jednej strony podnoszą poziom sprawności u turystów wysokogórskich, z drugiej zaś uświadamiają, że tak naprawdę to zaledwie fragment wiedzy, którą należałoby posiąść. Dla już sprawdzonych turystów wysokogórskich proponujemy nieco wyższą półkę samodzielności czyli zaawansowany kurs zimowej turystyki wysokogórskiej. Jeżeli spodoba nam się zabawa w lodzie, to zapraszamy na poważniejszy nieco kurs wspinaczki w lodzie w naszych rodzimych Tatrach bądź w krainie telemarku w Norwegii. Tych, których interesują góry wysokie, wielowyciągowe wspinaczki mikstowe zapraszamy na kursy taternictwa zimowego.

A ponadto, wiedza z podstaw profilaktyki lawinowej, nawigacji górskiej czy ratownictwa górskiego połączonego z I pomocą może okazać się wręcz niezbędna w sytuacji zagrożenia życia.

Sukcesy w górach wysokich zawdzięczamy przede wszystkim tym górom

Zapraszam,

Krzysztof Treter

Szczęśliwych powrotów z gór!
Wstecz  AKTUALNOŚĆI
 
2006 © Agencja Trekking Sport :: tel.: +48 (34) 365 24 04; +48 601 09 72 55
 
 

Tablice Gabloty sekretarki szkolenia Tworzenie stron Warszawa łóżka do masażu smiechowo.lapy.pl/?t