Wyprawy wspinaczkowe
witamy 2021-09-28
Wspinaczka górska
Wstecz


Dodano dnia:
2018-04-14

Od skał do gór wysokich

Poradniki

Wspinaczka w swojej najprostszej formie czyli wspinaczka skałkowa i na sztucznych ścianach to specyficzna forma aktywności, która wytrzymuje wszelkie porównania z najbardziej nawet zalecanymi sportami jak np. pływanie czy biegi.

Wspinaczka skalna działa rozwojowo na cały organizm człowieka, wpływa pozytywnie na układ kostny i mięśniowy, a jednocześnie rozwija psychikę i dodatnie cechy charakteru i woli.

...wspinaczka skałkowa działa rozwojowo na cały organizm a jednocześnie rozwija psychikę i dodatnie cechy charakteru i woli

Wspinaczka na sztucznych ścianach...

...bouldering...

Wspinaczka skalna zapwenia wrażenia niezwykłe i z niczym nieporównywalne, wynikające zarówno z poczucia wyjątkowej świadomości ruchu w pionie, jak i stałego przełamywania jednej z najsilniejszych obaw człowieka – instynktownej obawy przed upadkiem z wysokości.

Ten sport nie stawia żadnych barier wieku ani sprawności fizycznej. Wspinaczkę skałkową, bądź na sztucznych ścianach może uprawiać każdy. Nie wymaga żadnego przygotowania ani mozolnej nauki.

Wspinaczka w skałkach i w górach pozwala przeżyć niezwykle bliski, wręcz intymny kontakt z naturalnym środowiskiem człowieka dzięki zaangażowaniu wszystkich zmysłów, całej sfery psychicznej, poczuciu piękna i estetyki.

Technika wspinaczki z dolną asekuracją, systemy asekuracyjne, w końcu coraz wyższe umiejętności wspinaczkowe samych wspinaczy znacznie zminimalizowały niebezpieczeństwa nawet poważnych odpadnięć. Nie do końca więc prawdziwą jest powszechna opinia o wspinaczach jako szaleńcach. Owszem, wspinaczka w Tatrach, w Alpach czy w górach wysokich bywa ryzykowna. Taka jest cena przygody. Nie ma przygody bez ryzyka. Ale opanowania, kontrolowania emocji, skupienia możemy się już uczyć na kursach podstawowych. Ci, pod okiem których będziesz stawiał pierwsze kroki, a później rozwijał swoje umiejętności to licencjonowani instruktorzy Polskiego Związku Alpinizmu i przewodnicy wysokogórscy.  

Jaki kurs wybrać? - oto jest pytanie.

Wspinaczka "na wędkę"Jeżeli chcesz się nauczyć wspinania od podstaw, jeżeli nie lubisz się głowić "gdzie tu coś założyć" i w końcu nie lubisz się bać, proponujemy naukę wspinania od podstaw czyli 2. dniowy kurs wspinaczki skalnej z górną asekuracją.

 

Stąd już tylko krok do kursu wspinania bez wspomagania z góry czyli do  4. dniowego kursu wspinaczki skalnej na drogach ubezpieczonych.

Wspinaczka "z dołem" na drogach ubezpieczonych

 

Szkolenie bardziej intensywne i wymagające od nas większego zaangażowania to szkolenie wspinaczkowe oparte na  6. dniowym podstawowym kursie wspinaczki skalnej na własnej asekuracji.

 

W ciągu 2, 4 lub 6 dni poznasz techniki wspinaczki z asekuracją dolną i górną, a to już wystarczy żebyś latem szalał po skalnych rajach Europy, zimą zaś, nie pozwalając formie odpłynąć, wspinał się na sztucznych ścianach.

Wspinaczka "z dołem" na własnej asekuracjiPodczas szkoleń skałkowych zajęcia odbywają się w grupach 4. osobowych dla 2. dniowych kursów wspinaczki skalnej z górną asekuracją, dla 4. i 6. dniowych kursów wspinaczki skalnej na drogach ubezpieczonych i z dolną asekuracją.

 

 

Baza Szkoły Wspinania Agencji Trekking Sport mieści się w Domku na Górce w miejscowości Olsztyn/k. Częstochowy przy ul. Napoleona 23. Nieopodal mamy skałki rzędkowickie, podlesickie czy mirowskie - choć samych rejonów wspinaczkowych w Olsztynie (Przy Zamku, Słoneczne, Owczy Grzbiet, Lipówki, Biakło, Boniek) wystarczyłoby na niejedn kurs.

Warunkiem zaliczenia podstawowego szkolenia skałkowego jest opanowanie wymienionych w programie umiejętności w zakresie technik asekuracji, technik linowych oraz samodzielne i swobodne pokonywanie z dolną asekuracją dróg skalnych o trudnościach III, IV w skali UIAA. To przepustka do wspinaczki w Tatrach, bowiem…

W Tatrach 

…następny etap szkolenia to świat Tatr – świat mitów i legend. Bez względu na to, jaką szkołę wspinaczkową kończyłeś, spróbujesz swoich sił w urwiskach Tatr.

Również i w tym sezonie letnim szkolenie taternickie podzieliliśmy na dwa etapy. Etap I podstawowyetap II zaawansowany Poznasz techniki niezbędne do uprawiania wspinaczki w górach o charakterze wysokogórskim. Ponadto zapoznasz się z topografią, nawigacją, meteorologią, taktyką i logistyką wypraw wspinaczkowych. Letni kurs wspinaczki wysokogorskiej to nic innego jak II. cz. letniego kursu taternickiego realizowana jednak w innym masywie wysokogórskim, w Paklenicy (Chorwacja).

Dla entuzjastów jeszcze nie wspinania ale już nie turystyki szlakowej przygotowaliśmy letni kurs turystyki wysokogórskiej.   

Tak przedstawiają się nasze najbliższe miesiące szkoleniowe.

A ponadto... już teraz zapraszamy na zimowe szkolenia taternickie w nowym sezonie 2017/2018. Z jednej Zimą w Tatrachstrony stanowią podsumowanie dotychczasowej wiedzy i praktyki wspinaczki letniej, z drugiej – wchodzisz w świat do tej pory Ci nieznany. Piękny i niebezpieczny świat zimy. Trud i wysiłek są tu dużo większe, za to skala doznań i przeżyć nieporównywalna z żadnym innym kursem. Stąd już krok do dalekich wypraw, do wspinaczek w górach wysokich. Uzbrojony w czekany i w raki poznasz smak wspinaczki w lodzie i różnorodność wspinania w mikście, nauczysz się asekuracji w lodzie i w śniegu, będziesz mógł rozpoznawać miejsca potencjalnie narażone na zejście lawiny, przeszukiwać lawinisko, biwakować w jamach śnieżnych. Cieszyć się ośnieżonymi szczytami i diamentowym niebem. 

Na alpejskiej graniUkoronowaniem wszystkich szkoleń będzie wyjazd w Alpy.
Kurs technik alpejskich zakłada poruszanie się po lodowcu w zespołach dwu- i trzyosobowych, pokonywanie szczelin, znajomość metod autoratowniczych w przypadku upadku do szczeliny. Ponadto, zabiwakujemy wysoko na alpejskiej grani i w końcu zdobędziemy Mont Blanc, Matterhorn, Weisshorn czy Jungfrau drogą wspinaczkową... 

Czego my oczekujemy od Ciebie? 

  • żebyś nam pomógł Cię nauczyć tego, czego chcesz,  
  • żebyś się zastanowił przed podjęciem decyzji o wyborze kursu i myślał w trakcie.

 

Nie jesteś zwycięzcą,
jeżeli nie znajdujesz w tym przyjemności.

Do zobaczenia

Do zobaczenia
Krzysztof Treter
Wstecz  AKTUALNOŚĆI
 
2006 © Agencja Trekking Sport :: tel.: +48 (34) 365 24 04; +48 601 09 72 55
 
 

Tablice Gabloty sekretarki szkolenia Tworzenie stron Warszawa łóżka do masażu smiechowo.lapy.pl/?t